در بیمه تکافل ، بیمه گذار در سرمایه گذاری شرکت بیمه شریک می شود

در بیمه تکافل ، بیمه گذار در سرمایه گذاری شرکت بیمه شریک می شود

صفحه اصلی   تماس با ما   پیوندها   RSS  
 

پنج‌شنبه ۲۸/۱۰/۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸

 
نسخه چاپي ارسال به دوستان  ۱۳۹۱/۱۰/۰۲   (گزارش)  
 

در بیمه تکافل ، بیمه گذار در سرمایه گذاری شرکت بیمه شریک می شود

 
 

بیمه نیوز - ديدگاه نظريه‌پردازان و حقوقدانان اسلامي می‌گوید: «سه ویژگی قرارداد؛ عدم‌اطمينان و احتمالي بودن آن، وجود قرار در قراردادهاي بيمه‌اي و شائبه وجود بهره (ربا) در بیمه‌های رایج بازرگانی با قوانين و الزامات شريعت اسلامي‌همسو نیست.» این نظریه موجب شد تا انجمن فقه اسلامی جده در سال 1985 سیستم بیمه تکافل را به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیمه‌های متعارف رایج تصویب کند.

 بدین منظور روزنامه دنیای اقتصاد در گفت‌وگو با نماینده کل بیمه ایران در امارات‌متحده عربی  ، به تشریح ویژگی‌های بیمه تکافل پرداخت:

تکافل نه یک رشته بیمه ای، بلکه یک نظام بیمه اسلامی است. در تکافل، مشتريان بیمه توافق می‌کنند تا با تجمیع حق بیمه‌های پرداختی، دیون هر کدام از افراد نيازمند پرداخت شود. همانند بیمه‌های دو طرفه، بیمه‌گذاران در سود يا زيانی که از سرمایه‌گذاری وجوه تکافل در فعالیت‌های اقتصادی می‌شود، منتفع خواهند شد.

در این وضعیت، ریسک ناشی از سرمایه‌گذاری وجوه تنها متوجه شرکت تکافل نبوده و بر خلاف بیمه‌های تجاری معمول، همه اعضا به اندازه سهم خود از سود يا زيان فعالیت‌ها متاثر خواهند شد و در پايان سال مالی، اگر مازادی ناشی از فعالیت‌های تکافلی باقی مانده باشد در ميان اعضا تقسیم می‌شود.

تفاوت دیگر بیمه‌های تکافل با بیمه‌های رایج در نحوه سرمایه‌گذاری منابع است؛ دارایی‌هاي تکافل باید در مسیر کسب‌و‌کارهای مشروع به کار گرفته شود. به عنوان مثال نمی‌توان سرمایه تکافل را در فعالیت‌هایی که برای تامین سرمایه، بهره پرداخت می‌کنند، مورد استفاده قرار داد. مدیران نیز در ازای فعالیت‌های خود برای اداره تکافل و پوشش دادن هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های آن، مبلغ مشخصی از محل درآمد‌های منابع در اختيار خواهند داشت. این منابع برای تاسیس، اداره امور و تضمین سودآوری شرکت پرداخت شده و تمامی اعضا در هنگام تاسیس تکافل به پرداخت آن متعهد می‌شوند.

نگاهی به بیمه تکافل

طبق آمارهای قابل اتکا، بیش از 195 شرکت تکافل در بازار بیمه فعالیت دارند که کشورهای عضو شوراي همکاری خلیج فارس بیشترين سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

 مي‌توان تشكيلات و وظايف يك شركت بيمه تكافل را به شرح ذيل عنوان کرد:

الف: پذيرش ريسك از اعضا توسط شركت

ب: شركت عمليات بيمه تكافل را به نمايندگي از سوي بيمه‌گذاران مديريت مي‌نمايد.

ج: تمامي‌پرداخت‌ها به صورت مشاركت (حق بيمه) از اعضا (بيمه‌گذاران) در صندوق‌ تكافل ذخيره مي‌شود.

د: تمامي‌پرداخت‌ها (خسارات) از محل ذخيره صندوق تامين مي‌شود.

هـ: حق بيمه‌هاي پرداخت‌شده توسط اعضا و از طريق شركت با رعايت موازين اسلامي‌سرمايه‌گذاري مي‌گردد و بيمه‌گذاران در منافع حاصل از آن شريك مي‌باشند.

در حال حاضر حدود 65 شركت بيمه تكافل و هشت شركت بيمه اتكايي تكافل در جهان اسلام فعاليت دارند.

فقیهی درخصوص نحوه نظارت بر بیمه‌های تكافل گفت: يك هيات نظارت شرعي بر عمليات بيمه‌اي و انطباق آن با شريعت نظارت دارد؛ زیرا صندوق سهامداران از صندوق بيمه‌گذاران جدا است و شرکت موظف است سودهاي فني را بين بيمه‌گذاران توزیع كند و اجتناب از سرمايه‌گذاري در دارايي‌هاي غيرمشروع جزو اهم برنامه‌ها است.

او درخصوص نحوه دريافت حق بیمه و پرداخت خسارت درتکافل يادآورشد: به يك شركت سهامي‌يك دستمزد تناسبي ثابت (حق‌الوكاله) يا دستمزد مبتني بر عملكرد (مضاربه) يا تركيبي از هر دو پرداخت مي‌شود، اگر در پرداخت خسارت كسري به وجود آيد، عامل تكافل اجازه ندارد آن را پوشش دهد، در عوض او بايد يك وام بدون بهره (قرض‌الحسنه) تدارك ديده و توسط مازادهاي صندوق بيمه بازپرداخت مي‌شود. در تكافل بيمه‌گذاران، مشاركت‌كنندگان نام دارند.

وی درخصوص وضعیت بیمه‌های تکافل در سایر کشورها گفت: کشورهای مالـزي، اندونـزي، عربسـتان سعودي، امارات متحده عربي و بحرين پنج بازار عمده بيمه‌هاي تكافل هستند. مالزي توسعه‌يافته‌ترين بازار تكافل با چارچوب مقرراتي پيشرفته است كه باعث رشد آن شده است و به عنوان قطب فعاليت‌هاي اقتصادي در ماليه اسلامي‌عمل مي‌كند.

او ادامه داد: اندونزي نيز داراي بيشترين تعداد مسلمان در جهان، درآمد سرانه پايين و ضريب نفوذ بيمه اي پايين است كه صنعت تكافلي كوچك، اما در حال رشد دارد، در عين حال عربستان سعودي بزرگ‌ترين اقتصاد خاورميانه است كه صنعت تكافل آن با رشدي سريع در حال فعاليت است و ظرفيت بيمه‌هاي زندگي بكري دارد؛ امارات متحده عربي نیز توسعه‌يافته‌ترين و بزرگ‌ترين بازار بيمه مرسوم در خاورميانه است

 
 
نظرات كاربران:

reza : ممنون از خبرهای خوبتون

 
نظرات بینندگان
نام :
آدرس ایمیل :
نظر شما :
 

 

 
صفحه اصلی | تماس با ما | پیوند ها | آرشیو | Rss
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بیمه نیوز می باشد واستفاده از مطالب با ذکر منبع بلاماتع است bimehnews @2006- 2013
بهینه سازی سایت توسط سنادیتا

طراحی سایت